Valamennyire már követik az inflációt a betéti kamatok

2022. 05. 12., 10:57

Már elkezdték követni a száguldó inflációt a betétek kamatai, amitől a lakosság is valamelyest újra kedvet kapott lekötni a pénzét. Ezzel egyelőre csak azt érik el a betétesek, hogy a bankban tartott pénzük nem veszít jobban az értékéből, mint eddig. A forintbetétek túlnyomó része azonban továbbra is szinte kamat nélkül értéktelenedik el egyre jobban a bankokban.

A márciusi 8,5-nél is magasabb szintre emelkedett az infláció: áprilisban már elérte a 9,5 százalékot. A Magyar Nemzeti Bank sorozatos kamatemelésekkel próbálja hűteni az inflációt, az alapkamat már 5,4 százalékra, az irányadó egyhetes betéti kamat pedig 6,45 százalékra nőtt. A banki hitelek kamatain folyamatosan láthatók a jegybanki szigorítás hatásai, a lakossági betétek átlagos kamata azonban sokáig nem emelkedett számottevően. A helyzet azonban változni látszik, márciusban már jobban nőttek a lekötött betétek kamatai, mint az infláció – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Az átlagos betéti kamat egészen 2021. novemberig 1 százalék alatt maradt, akkor 0,90 százalék volt. A növekedés decemberben, a jegybanki kamatemelések nagyobb sebességre kapcsolása után vált látványosabbá, és ezt a tendenciát folytatva jutott el a márciusi 3,33 százalékos szintig. (Ezen belül az éven belül lekötött betétek átlagkamata 3,40 százalék volt, az éven túliaké viszont csak 1,16 százalék.) Az infláció eközben a 7 százalék körüli szintről március végére 8,5 százalékra nőtt. Ha legalább ezt a különbséget tartani akarnák a bankok, akkor további, 1 százalék körüli kamatemelésre lenne szükség a betéteknél, hiszen az infláció áprilisban már 9,5 százalékra ugrott.

A bankok aktuális betéti kínálatában a lekötés időtartama általában 1-12 hónap között választható, de ennél hosszabb futamidőre is találni ajánlatot. Rövidebb, 1-6 hónapos lekötésnél több banknál 4-5 százalékos betéti kamatot kaphatunk a pénzünkért. Ezeket az ajánlatokat jellemzően olyan kisebb pénzintézeteknél találjuk meg, mint a MagNet Bank vagy a Gránit Bank. A nagybankok közül 3 és 6 hónapos futamidőre a Takarékbanknál érhető el a 4-4,5 százalékos kamatszint. A többi nagyobb szereplő ennél jellemzően alacsonyabb kamatot, 1-3 százalékot kínál. Egyéves lekötésre az OTP Banknál 2-2,5 százalékos kamat érhető el. A korábban jellemző 1 százalék alatti betéti kamatra is bőven találunk még példát a piacon.

Egy évnél hosszabb futamidőre leköthető betétre nem minden pénzintézetnél van lehetőség, a MagNet és a Gránit viszont kétéves, sőt akár hosszabb futamidőre is 4-5 százalékot kínál. Ha ennél hosszabb időre kötnénk le a megtakarításunkat, akkor kevesebb lehetőségünk van, a Cetelemnél és a Sopron Banknál viszont a hosszabb futamidővel érhetünk el valamivel magasabb, 3-4 százalék közötti kamatot. Az ötéves futamidőre leköthető betétek közül a MagNet Bank Apránként Megtakarítási Programja ígér 5 százalékot.

Egyre többen kötik le a pénzüket

A kamatemelések időszakában az új forint betétszerződések értéke is jelentősen nőtt, márciusban már 756 milliárd forintot kötöttek le a magyar háztartások. Az MNB szezonálisan igazított adatait tekintve valamivel alacsonyabb az érték, de így is rekordmagas: 628 milliárd forint. Ez még koronavírus-járvány idején, 2020. júniusban produkált 539 milliárd forintos kiugró eredményt is meghaladta 16 százalékkal.

A látra szóló és folyószámlabetétek összegéhez képest azonban a lekötött betétek aránya viszont még mindig alacsony. Márciusban 9909,2 milliárd forint látra szóló és folyószámlabetéten ült a lakosság, ami valamivel kevesebb, mint a februári, a családi szja-visszatérítések bankszámlára folyósítása miatt rekordmagas 10 231,7 milliárd forint. A nem lekötött betéteknél az átlagos kamat mindössze 0,08 százalék, tehát az ilyen formában bankban tartott pénzük a folyamatosan és egyre jobban értéktelenedik el az infláció emelkedésével párhuzamosan.

A piaci lakáshitelek kamata nagyobb mértékben emelkedik

A márciusban folyósított lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója 4,86 százalék volt, ami alulmúlta a februári 5,05 százalékos értéket. Az érték becsapós, hiszen ebben nemcsak a piaci hitelek vannak benne, hanem a kedvezményes kamatozású, az állam vagy a jegybank által támogatott kölcsönök is, mint amilyen a 2,5 százalékos zöld hitel vagy a 3 százalékos csok-hitel és lakásfelújítási hitel is. Kisebb mértékben a zöld hitel mellé kapható 0 százalékos csok hitel is befolyásolhatja az értéket. Az átlagos hitelköltség mutató csökkenése tehát egyszerűen azt jelzi, hogy a felvett lakáscélú hitelek között a támogatott kölcsönök domináltak, különösen erős hónapot zárhattak a zöld hitelek. A Zöld Otthon Program 300 milliárd forintra emelt keretének folyósítása még hónapokig kordában tarthatja a statisztikában jelentkező átlagkamatot.

Eközben már folyamatosan nyílik a kamatolló a támogatott és a piaci jelzáloghitelek között: május elején 6-8 százalékos THM alatt már nem találni piaci lakáshitelt, sőt akár 10 százaléknál magasabb költségmutatóval is találhatunk ajánlatot, miközben a támogatott kölcsönök kamatszintje nem változott. Aki tehát még fel tud venni ilyet, az most már sokkal olcsóbban jut pénzhez, mint aki kénytelen ráfanyalodni a piaci kamatú lakáskölcsönre.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 14., 15:10
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.
2025-03-14 19:05:00
A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6 százalék körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
2025-03-13 16:25:00
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális minimumadót befolyásoló tételek is újdonságként kerülnek a NAV fókuszába az adóhatóság frissen közzétett, 2025. évre vonatkozó ellenőrzési terv szerint – hívja fel rá a figyelmet az EY.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS