A kedvező fenntartási költségek miatt megemelkedett a rezsivédett házgyári lakások iránti kereslet tavaly Fejér vármegyében is, azonban az adásvételek 70 százalékban továbbra is családiházra szerződnek az ügyfelek a Duna House adatai szerint. Aki használt helyett újépítésű otthont választott, a megfizethetőség miatt a szobák számában kötött kompromisszumot. A vármegye legnépszerűbb területe a vármegyeszékhely és a környéke, a tranzakciók több mint harmada zárult 2022-ben ezen a területen a Duna House adatai alapján.
„Korrigáltak az ingatlanárak megyei szinten a tavalyi év végére Fejér vármegyében, ahol a 2022-es értékesítési adatok alapján 2021-hez képest mindössze minimális, 2 százalékpontos áremelkedést tapasztaltak értékesítőink. Az itt letelepedők átlagosan 95 négyzetméteres ingatlanokat vásároltak, amelyért 31 millió feletti átlagos árat fizettek” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
A KSH adatai szerint 2021-ben Fejér vármegye székhelye, Székesfehérvár lett az egyik legdrágább a megyeszékhelyek között, a 2022 III. negyedéves lakáspiaci jelentés szerint azonban visszacsúszott a negyedik helyre a vármegyeszékhelyek között a használt ingatlanok árának rangsorában. A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint több nagyvárosban megfigyelhető, hogy az új lakások ára nem tartott lépést a lakásépítési költségek emelkedésével.
„A fajlagos újlakásár Székesfehérváron mindössze 5 százalékkal emelkedett, ennek ellenére az, aki ezt az ingatlantípust választotta 2021-hez képest mégis átlagosan 23 négyzetméterrel kisebb otthonra szerződött. A lakásméret csökkentésével kötöttek kompromisszumot az ügyfelek, de az újépítésű ingatlanra fordított átlagos összeg így is meghaladta a 47 millió forintot 2022-ben a vármegyében” – tette hozzá a szakértő.
A panellakások alacsony fenntartásuk miatt újra reneszánszukat élik a vidéki ingatlanpiacon is, 2021-hez képest 5 százalékponttal emelkedett a népszerűségük a vármegyében, annak ellenére, hogy az átlagos négyzetméterárak tekintetében 41százalék-os áremelkedés volt tapasztalható, ami a különböző ingatlantípusok közül a legjelentősebb növekedésnek számított egy év alatt. A 2022-es adatok alapján a Fejér vármegyei átlagot nézve, 484 ezer forint/m2 árral kell kalkulálnia annak, aki a rezsivédett panelek közül választana.
A vármegye székhelyén (a fotón) 2022-ben az átlagos négyzetméterár ennél az ingatlantípusnál 569 ezer forint volt, a második legdrágább település a házgyári lakások árait vizsgálva Bicske, ezután pedig Dunaújváros következett, ahol átlagosan négyzetméterenként 366 ezer forintért lehetett panellakást kapni.
Az ingatlanközvetítő régiós értékesítési adatai alapján a tranzakciók 70 százalékát a házak tették ki 2022-ben. Átlagos négyzetméteráruk 285 ezer forintra mérséklődött tavaly év végére, ami mindössze 2 százalékpontos emelkedést jelent 2021-hez képest. Más vármegyei trendekkel ellentétben a vásárlók az előző évhez képest átlagosan 10 négyzetméterrel nagyobb házakra szerződtek, így a családiházba költözők átlagosan 30,4 millió forintért, megközelítőleg 110 négyzetméteres ingatlanokba költöztek.
„Tavaly az adásvételek több mint harmadát Székesfehérváron és az agglomerációs településeken kötötték, de a szinte már fővárosi elővárosnak számító velencei-tavi települések népszerűsége és a szintén Budapest közeli Bicske jelentősége is erős. Az idén is elérhető támogatások, a csok, a Babaváró, valamint a 62 vármegyei településen elérhető falusi csok továbbra is jelentős segítséget nyújtanak az otthonteremtők számára” – közölte Benedikt Károly.
(Fotó: Bácskai Gergely)
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.