Otthon Centrum: Megingathatatlanul Szeged a Dél-Alföld kedvence

2025. 05. 13., 17:40

Mindhárom ingatlantípus esetében tartja vezető pozícióját Szeged. A település nem csak az adásvételek számában első, de az átlagos négyzetméterár is itt a legmagasabb – derült ki az Otthon Centrum dél-alföldi régiót összegző adataiból. Országos szinten továbbra is itt bonyolítják le a második legtöbb adásvételt.

Az elmúlt évben mért adatok alapján összesen 10 ezer adásvétel történt a régióban, de az Otthon Centrum becslése szerint a tranzakciók száma meghaladja majd a 15 ezret, ami ugyancsak a második legtöbb tranzakció lesz a hat vidéki régiót felvonultató listán.

A legtöbb adás-vétel a három megyeszékhelyen várható: Szeged foglalja el az első helyet (2065), majd Kecskemét (1243) és Békéscsaba (750) fér még fel a dobogóra. A megyei jogú városok közül Orosháza (382), Hódmezővásárhely (374), majd Baja (356) követi a triót.

Fajlagosan, ezer lakosra vetítve azonban már más képet mutat a térség, ugyanis a kistelepüléseken történt a legtöbb adás-vétel, ami az Otthon Centrum szakértői szerint azzal magyarázható, hogy ezekben a helységekben egy-egy tranzakciónak is jelentősebb hatása van a fajlagos érték alakulására. Az ezer főnél népesebb települések között a Mezőkovácsházai járásban Végegyháza 49,4 ezrelékkel az első, a Bácsalmási járásban Katymár 34,6 ezrelékkel a második, míg ugyancsak a Mezőkovácsházai járásban Kevermes a harmadik, 31,7 ezrelékkel. Említést érdemel, hogy az első tízben (egy kivételtől eltekintve) csak községek szerepelnek a régióban, s hogy ezek három járásban koncentrálódnak (a Mezőkovácsházai, a Bácsalmási és a Békéscsabai járásban).

A Dél-alföldi régió nagyvárosai közül a tavalyi évre becsült 1000 lakosra vetített mutatók a következőképpen alakulnak: Békéscsaba az első, 13,8 ezrelékkel, Szeged 13,1 ezrelékkel a második, Kecskemét 11,4 ezrelékkel a harmadik, amelyet Baja 10,9 és Hódmezővásárhely 9,0 ezrelékkel követ.

Vándorlás terén országosan a középmezőnyben található a régió. Nincs erős elvándorlással küzdő járása, de kiemelkedő vándorlási többlet sem jelentkezik sehol. Egyenlege járásonként mínusz 11,0 – +9,9 ezrelék között váltakozik. A 27 járás közül 15-ben pozitív a vándorlási mérleg. A legnagyobb elvándorlás a Mezőkovácsházai járásban volt, míg a legnagyobb többlet a Mórahalmi járásban.

Az árak egymástól markánsan elkülönülő két csoportra tagolják a térségeket: a nagyvárosok és közvetlen környezetükben magasabb négyzetméterárak az irányadóak, míg az öt nagyvárostól távoli térségekben jóval alacsonyabbak.

A Dél-alföldi régióban a téglalakások tavalyi, átlagos négyzetméterára Szegeden volt a legmagasabb, 722 ezer forinttal, ennél olcsóbb Kecskemét, ahol már 568 ezer forintos fajlagos négyzetméteráron lehetett lakáshoz jutni. Békéscsabán, Baján és Hódmezővásárhelyen 370 ezer forint körül alakult a fajlagos átlagár. A panellakásoknál szintén a régió központja bizonyult a legdrágábbnak, 620 ezer forintos átlaggal, míg Kecskeméten 518 ezer forint az átlagérték. A családi házak négyzetméterenkénti átlagát is Szeged vezeti, 530 ezer forinttal, majd Kecskemét (428 ezer), Baja (305 ezer), Békéscsaba és Hódmezővásárhely (270 ezer forint) a sorrend.

A régióban a nagyvárosok mellett van néhány olyan település is, mint például a Kecskeméthez közeli Helvécia, vagy a Bajától nem messze lévő Érsekcsanád, illetve a Szegedtől „karnyújtásnyira" elterülő Mórahalom, ahol hasonló áron keltek el a családi házak, mint a közelükben fekvő, nagyobb városokban.

A városoktól távoli községekben azonban a nagyvárosi átlagár fele, hátrányosabb térségekben csak ennek harmada az átlagos négyzetméterár.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS