Nem öregedett az „átlag magyar személygépkocsi” 2018 második felében

2019. 03. 09., 16:04

2018. december 31-én a hazánkban forgalomban lévő közúti gépjárművek állománya meghaladta a 4,4 millió darabot, ebből a személygépkocsik száma 3,6 millió, a tehergépkocsiké 504 ezer, a motorkerékpároké 176 ezer, a vontatók állománya 77 ezer, az autóbuszoké 19 ezer volt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

A gépjárművek átlagos kora fél év alatt 0,1 évvel, 14,2 évre emelkedett, ezen belül a személygépkocsiké és a tehergépkocsiké stagnált, a motorkerékpároké 0,5, a vontatóké 0,1 évvel nőtt. Ugyanakkor az autóbuszok átlagos kora 0,2 évvel csökkent – olvasható a KSH „Szállítási teljesítmények, közúti közlekedési balesetek, 2018. IV. negyedév” című kiadványában.

2018 IV. negyedévében a Magyarországon első alkalommal forgalomba helyezett személygépkocsik száma 71 ezer volt, az egy évvel korábbinál – 2010 II. negyedéve óta először csökkenve – 3,8 százalékkal kevesebb. A hazánkban először forgalomba helyezett személygépkocsik 29 százalékát együttesen a Volkswagen, a Ford és az Opel márkák adták. Az első alkalommal regisztrált autók 53 százaléka volt használt. Ez az arány az egy évvel korábbihoz képest 2016 II. negyedévétől 2018. III. negyedévéig folyamatosan csökkent, a IV. negyedévben az előző negyedévhez képest 0,9 százalékponttal kevesebb lett, azonban az egy évvel korábbit 0,6 százalékponttal meghaladta. (Ugyanez a mutató 2010 IV. negyedévében még 27 százalék volt.)

2018 IV. negyedévében a Magyarországon első alkalommal forgalomba helyezett motorkerékpárok száma 15, az autóbuszoké 8,6, a tehergépkocsiké 2,1 százalékkal volt nagyobb a 2017. IV. negyedévinél, ugyanakkor a vontatóké 13 százalékkal csökkent. A motorkerékpárok 73 százalékát használt, míg a vontatók 74, az autóbuszok 56 és a tehergépkocsik 61 százalékát új járműként regisztrálták.

Képünk illuztráció.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS