Mezőgazdasági termelői árak: a vágócsirke drágább, a műtrágya olcsóbb lett 2023 elején

2023. 06. 02., 17:12

A mezőgazdasági termelői árak 2023 I. negyedévében 18 százalékkal emelkedtek, ezen belül a növényi termékek árai 6,3 százalékkal, az állatok, állati termékeké pedig 48 százalékkal. A ráfordítási árak 28 százalékos növekedését elsősorban a folyó termelőfelhasználás összetevőinek 29 százalékos áremelkedése okozta, a beruházások árszínvonala 18 százalékkal nőtt. A drágulás az ellátási zavarokkal, az energiaárak emelkedésével és az előző évi kedvezőtlen időjárással hozható összefüggésbe – olvasható a statisztikai hivatal „Mezőgazdasági termelői és ráfordítási árak, 2023. I. negyedév” című kiadványában.

2023 elején két ellentétes hatás alakította az árakat

2023 I. negyedévében a mezőgazdasági árakat két, egymással ellentétes hatás alakította. Az egyik a termelési költségek – főként az energia – magas ára, amely a primőr áruknál, leginkább az üvegházi termelésnél emelte a költségeket. A másik a megnövekedett ukrajnai import, amely a hazánkban tárolt gabona és olajos növények árának csökkenését okozta. Az Európai Unióban a búza ára 30, a kukoricáé 25 százalékkal volt alacsonyabb márciusban, mint egy évvel korábban.

Csökkent az ipari növények ára

Az ipari növények ára 19 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest, ugyanebben az időszakban a gabonafélék ára összességében 10 százalékkal emelkedett. A búza és a kukorica ára 2022 októberétől jelentősen (30, illetve 24 százalékkal) visszaesett, míg az olajos növényeké ez évben kezdett mérséklődni. Ebben meghatározó szerepet játszott az ukrajnai import, amely lenyomta a hazai árakat.

Jelentősen emelkedett a zöldségek ára

A gyümölcsök ára kisebb mértékben (10 százalékkal), a burgonyáé jelentősen (50 százalékkal) emelkedett. Mindkét termékcsoportban még az előző évi termést értékesítették.

A zöldségfélék ára 33 százalékkal magasabb volt, mint 2022 első három hónapjában, amikor már előfordultak idei primőr termékek, és a termeléshez felhasznált energia drágulása is befolyásolta a termékcsoport árát.

Tovább drágult a vágócsirke

Az élő állatok ára 48 százalékkal nőtt 2023 I. negyedévében. A vágócsirke felvásárlási ára két és fél éve folyamatosan emelkedik, 2023 első három hónapjában 39 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A madárinfluenza következtében Európában csökkent a vágócsirke mennyisége, a termelési költségek pedig drasztikusan növekedtek.

A vágósertés ára 2023 január–márciusában 60 százalékkal emelkedett. 2023 márciusában 711 forint volt kilogrammonként, ami közelít a 2022. szeptemberi csúcshoz (733 Ft/kg).

A műtrágyaárak alacsonyabbak voltak, mint az előző negyedévben

2023 I. negyedévében a mezőgazdasági ráfordítási árak 28 százalékos növekedése a folyó termelőfelhasználás 29 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 18 százalékos emelkedéséből adódott.

A folyó termelőfelhasználás minden összetevője jelentősen drágult. A legnagyobb mértékben, 60 százalékkal az energia ára nőtt 2022 I. negyedévéhez képest, ezen belül a fűtőanyagok 77 százalékkal, az üzemanyagok 54 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. 2022 IV. negyedévéhez mérten ellentétes ármozgások voltak megfigyelhetők az energiaáraknál: a fűtőanyagok esetében 10 százalékos csökkenés, míg az üzemanyagárak esetében 24 százalékos növekedés történt.

A műtrágyák ára 11 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt, azonban jelentősen elmaradtak a 2022. év második felében tapasztalt csúcstól. Az egyik leggyakrabban használt műtrágya, a mészammon-salétrom (MAS) ára 2022 III. negyedévében volt a legmagasabb (327 ezer Ft/t), azonban 2023 I. negyedévében az ára tonnánként 237 ezer Ft-ra csökkent.

A takarmányok ára jelentősen, közel 30 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül az egyszerű takarmányoké 18, a keveréktakarmányoké 40 százalékkal. Az alapanyagok esetében 2023 I. negyedévében már csökkentek az árak, az egyszerű takarmányoké 10 százalékkal volt alacsonyabb a 2022 IV. negyedévében mértnél.

A növényvédő szerek 33, az állatgyógyászati készítmények 16 százalékkal drágultak 2022 I. negyedévéhez képest.

A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 24, a gépberuházásoké 13 százalékkal emelkedett. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS