Mezőgazdasági felvásárlási árak: 52,9 százalékos emelkedés augusztusban

2022. 10. 12., 16:19

A júliusi 50,7 százalék után augusztusban átlagosan 52,9 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági felvásárlási árak az egy évvel korábbinál – derül ki a KSH adataiból.

  • Az állati termékek augusztusi 53,9 százalékos drágulása 8,3 százalékponttal lett magasabb az előző havinál; a tej felvásárlási árának 62,5 százalékos emelkedése 8,7 százalékponttal, a tojás árának 36,8 százalékos éves emelkedése 6,2 százalékponttal magasabb a júliusinál.
  • Az élőállatok felvásárlási áremelkedése a júliusi 48,5 százalékról 6,6 százalékponttal 55,1 százalékosra ugrott.
  • A növénytermesztési és kertészeti termékek felvásárlási ára 52,5 százalékkal nőtt egy év alatt, ami 0,5 százalékponttal mérsékeltebb emelkedés a júliusinál.

Az élő állatok között a sertés felvásárlási ára az előző havihoz képest 5,5 százalékponttal nagyobb, 64,4 százalékos drágulást mutatott, a vágómarha árának éves drágulása a júliusi 61,7 százalékosról 59,9 százalékosra változott, a vágóbaromfi ára pedig 51,6 százalékkal lett magasabb a júliusi 49,9 százalékos emelkedés után. A baromfiak között a tyúkfélék ára 47,6, a liba 55,9, a pulyka 42,3, a kacsa ára 74,2 százalékkal ment fel tavaly augusztus óta.

A növényi és kertészeti termékek közül augusztusban a zöldségek és a burgonya áremelkedése felgyorsult, a gabonafélék és a gyümölcsök drágulása lelassult a júliusi üteméhez képest.

Augusztusban a burgonya ára 37,3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál az előző havi 18,8 százalékos emelkedés után, míg a zöldségfélék drágulása 27,4 százalékosról 44,0 százalékosra erősödött.

Az uborka ára 37,4, a paradicsom felvásárlási ára 16,6 százalékkal magasabb a tavaly augusztusinál, a karfiol ára 23,8, a sárgarépa 21,7, a vöröshagyma 27,4 százalékkal emelkedett. A zöldborsó 45,4, a zöldbab 68,2 , a spenót 33,3 százalékkal lett drágább, a fejes káposzta ára 53,5 százalékkal, a fejes salátáé viszont csak 0,8 százalékkal ment feljebb a tavaly augusztusi felvásárlási áránál.

A gabonafélék felvásárlási ára 76,6 százalékkal magasabb a tavaly augusztusinál, míg júliusban 82,2 százalékos volt az éves emelkedés. A búza felvásárlási árának éves emelkedése a júliusi 106,9 százalékról 92,1, a rozsé 115,8 százalékosról 85,8 százalékosra mérséklődött, míg a kukorica drágulásának 63,0 százalékos üteme mindössze 0,3 százalékponttal lassabb, az árpáé pedig 94,4 százalékról 93,1 százalékosra szelídült.

A gyümölcsök ára átlagosan 1,7 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly augusztusban, ezen belül viszont az alma felvásárlási ára 15,5, a körtéé 23,7, a meggyféléké 24,1 százalékkal, a szilváé 30,2 százalékkal magasabb, az őszibaracké 0,7 százalékkal alacsonyabb és a csemege szőlőé is csak 1,1 százalékkal nőtt. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS