Magyarország, 2019. I. félév – A legfontosabb adatok

2019. 10. 04., 10:15

A statisztikai hivatal friss kiadványának legfontosabb mutatói.

Makrogazdaság

A szűkebb gazdasági környezetünket jelentő Európai Unió GDP-je (a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint) 2019 I. negyedévében 1,6, II. negyedévében 1,3 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Legutóbb 2013 IV. negyedévében volt ennél alacsonyabb az uniós gazdaság növekedési üteme.

A magyar gazdaság teljesítménye 2013 óta folyamatosan növekszik. A GDP volumene 2019 I. félévében 5,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi, magas bázishoz képest.

Tovább folytatódott a nemzetgazdasági beruházások 2017 óta tartó dinamikus bővülése, fontos pillérét képezve a gazdasági teljesítmény növekedésének. Az I. félévi fejlesztések volumene 19 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki, magas bázist.

A termék-külkereskedelemben a behozatali érték növekedése (5,5 százalék) nagyobb volt az exporténál (3,2 százalék). A külkereskedelmi többlet 3,1 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ezzel szemben a szolgáltatás-külkereskedelmi forgalomban – turizmussal együtt – a többlet értéke 4,3 milliárd euróra nőtt. A szolgáltatások importértéke 2,5, az exporté 2,9 százalékkal növekedett 2018 I. félévéhez mérten.

2019 I. negyedévében a kormányzati szektor egyenlege javult, a többlet a GDP 0,1 százalékának felelt meg. A bevételek növekedése nagyobb mértékű (7,4 százalék) volt, mint a kiadásoké (5,2 százalék).

Ágazati teljesítmények

2019. június 1-jén a mezőgazdasági terület nagysága kevéssel, 34,3 ezer hektárral volt kisebb az egy évvel korábbinál, alapvetően a szántóterületek termelésből történő kivonása miatt. 2019. június 1-jén a termőterület művelési ágak szerinti összetétele lényegesen nem módosult az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

2019. június 1-jén a főbb haszonállatfajok közül szarvasmarhából és tyúkból többet, sertésből és juhból kevesebbet tartottak az egy évvel azelőttinél. A szarvasmarha-állomány 2010. december óta tartó növekedése folytatódott.

Az ipari termelés volumene 2019 I. félévében tovább nőtt: a kibocsátás 5,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A 2018-ban stagnáló járműgyártás újra a növekedés egyik motorjává vált, és – részben ezzel is összefüggésben – az export is nagyobb lendületet vett.

Az ország energiahordozó-felhasználása 2019 első öt hónapjában változatosan alakult. Összességében az energiafogyasztás 5,4 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit.

Az építőipar 2019. I. félévi termelése összehasonlító áron 35 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, magas bázist. A termelésbővülés 2017 eleje óta töretlen.

2019 I. félévében 0,7 százalékkal kevesebb, 6472 új lakás épült az országban. Az építések a megyei jogú városokban és a községekben nőttek, Budapesten és a kisebb városokban pedig csökkentek a 2018. I. félévihez képest. Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma 0,9 százalékkal magasabb volt a 2018. I. félévinél.

A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 2019. I. félévben 5,6 százalékkal nőtt. A bővüléshez leginkább a nem élelmiszertermékeket forgalmazó kiskereskedelmi egységek teljesítménye járult hozzá.

A nemzetgazdaság árutonna-kilométerben kifejezett áruszállítási teljesítménye 1,6 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Míg a belföldi viszonylat teljesítménye 9,2 százalékkal nőtt, addig a nemzetközié 1,3 százalékkal csökkent. A helyközi személyszállítás utaskilométer-teljesítménye 2019 I. félévében 2,9 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, a helyi személyszállításban az utazások száma 0,5 százalékkal mérséklődött.

A kereskedelmi szálláshelyeken 5,6 millió vendég 13,0 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 1,3, a vendégéjszakáké ennél szerényebb mértékben, 0,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele a vendégforgalmat meghaladó mértékben, folyó áron 8,9 százalékkal emelkedett.

2019. I. negyedév végén a mobiltelefon-előfizetések száma – az M2M-kártyákkal együtt – 12,2 millió, a vezetékes fővonalaké 3,2 millió volt. Utóbbiak használatának visszaszorulása folytatódott. Az internetpiac továbbra is dinamikusan bővül, az internet-előfizetések száma 4,0 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. A korábbi negyedévekkel szemben a vezetékesinternet-előfizetések száma gyorsabban nőtt, mint a vezeték nélkülieké.

Árak

Az árutermelő szektor mindegyik főbb területén emelkedtek a termelői árak: a mezőgazdaságban – elsősorban a növényi termékek drágulása miatt – 8,9, az iparban 2,7, az építőiparban 10 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbi szintet. Az ipar esetében a belföldre értékesített ipari cikkekért átlagosan 5,2 százalékkal kellett többet fizetni. Az építőiparban az élénk kereslet felfelé hajtotta az árakat.

2019 I. negyedévében a lakások tovább drágultak, a használt lakások átlagos négyzetméterárai a fővárosban és a megyeszékhelyeken az előző év azonos időszakához képest jelentősen, 15, illetve 16 százalékkal emelkedtek.

Az árutermelői ágazatokhoz képest a megfigyelt szolgáltatási területeken 2019 I. negyedévében összességében visszafogottabban (2,3 százalékkal) növekedtek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Leginkább a közúti áruszállítás drágulása és a távközlési díjak csökkenése befolyásolta az árak alakulását.

2019 I. félévében a külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 2,1, az importban 2,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A cserearány kedvezőtlenül változott.

2019. január–júliusban összességében 3,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak 2018 azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk árai emelkedtek, és az élelmiszerek árai is átlag felett nőttek.

Demográfiai és társadalmi folyamatok

2019 I. félévében kevesebben születtek és többen haltak meg az egy évvel korábbihoz képest, ennek következtében a természetes fogyás (25 839 fő) 7,9 százalékkal nagyobb lett. A házasságkötések száma jelentősen emelkedett: 7,9 százalékkal több pár lépett frigyre.

2019 II. negyedévében folytatódtak a korábbi negyedéveket jellemző munkaerő-piaci folyamatok: többen dolgoztak és kevesebben voltak munka nélkül az egy évvel korábbihoz viszonyítva, miközben a gazdaságilag aktívak száma és aránya enyhén bővült, az inaktívaké pedig mérséklődött.

2019. I. félévben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szinten bruttó 359 500 forintot kerestek, 10,6 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A kedvezmények figyelembevételével a nettó átlagkereset 246 400 forintra becsülhető. A fogyasztói árak növekedése mellett a keresetek reálértéke 6,9 százalékkal volt magasabb a 2018. I. félévinél.

2019 I. félévében az előző év azonos időszakinál 3,9 százalékkal kevesebb személysérüléses közúti közlekedési baleset történt az utakon. A balesetek kimenetelében javulás volt, mivel a halálos balesetek száma közel ötödével kevesebb lett. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 05., 10:05
Nagyon viszik a lakossági hiteleket az ügyfelek a bankoktól. A személyi kölcsönöknél az idei év mindenképpen rekordot hoz, de a lakáshiteleknél is nagy esély van erre. A babaváró támogatás iránti kereslet is megugrott hirtelen, hajrázhatnak azok, akiknek jövőre már nem jár ebből a nulla százalékos hitelből – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2024-12-05 21:05:00
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
2024-12-05 15:05:00
A 2025-re vonatkozó kilátásaikat tekintve a munkáltatók inkább optimisták, de egyelőre óvatosan nyilatkoznak a létszámbővítési terveikről. A legnagyobb kihívásuk jelenleg megtalálni azokat a szakmailag megfelelő jelölteket, akik beillenek a cégkultúrába, miközben meg kell birkózniuk a jelentkezők magas bérigényeivel is – derült ki a Profession.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS