A magyarországi kutaknál a benzin átlagára 5 forinttal, a dízelé 4 forinttal volt alacsonyabb 2025 májusában a szomszédos országok átlagáránál – számolta ki a statisztikai hivatal.
Az EU által kiadott Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára május hónapban 584 forint volt, ami 5 forinttal, azaz 0,8 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 589 forintos átlagértékénél – olvasható a statisztikai hivatal friss kiadványában. A régió országaiban a májusi átlagár 568 forint volt, a magyar ár 2,8 százalékkal, azaz 16 forinttal magasabb volt ennél. Az előző havi adathoz képest 5 forinttal csökkent a 95-ös benzin átlagára hazánkban. Ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag is mérséklődött, egyaránt 17 forinttal.
A dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 584 forint volt, ami 4 forinttal, 0,7 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 588 forintos átlagértékénél. Az 565 forintos régiós átlagárat 19 forinttal, 3,4 százalékkal meghaladta a dízelüzemanyag hazai átlagára. Az előző havi adathoz képest 16 forinttal mérséklődött a gázolaj magyarországi havi átlagára. A szomszédos országokban 25, a régiós országokban megfigyelt átlag pedig 23 forinttal csökkent az áprilisi adathoz képest.
A régiós országok közül Ausztriában, Horvátországban, Szerbiában és Szlovákiában magasabb volt a benzin átlagára májusban, mint Magyarországon. Az előző havi adatokhoz képest Szlovéniában csökkent a legnagyobb mértékben, 27 forinttal.
Romániában és Szlovéniában a 95-ös oktánszámú benzin átlagára kevesebb mint 5 százalékkal, Csehországban és Lengyelországban 5–10 százalékkal, Bulgáriában pedig több mint 15 százalékkal maradt el a magyartól.
A dízelolaj májusi átlagára Ausztriában, Szerbiában és Szlovéniában meghaladta a magyar értéket, Bulgáriában viszont több mint 15 százalékkal kisebb volt annál. Az előző havi adathoz képest a régió összes országában csökkent a dízel átlagára, Szlovéniában volt tapasztalható a legnagyobb mértékű, 33 forintos csökkenés.
„A háborús üzemanyagárakkal szemben a kormány határozottan fellépett, ennek köszönhetően a magyar üzemanyagárak kedvezőbben alakultak a szomszédos országokhoz képest” – kommentálta az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.