2023 áprilisában az ipari termelői árak 2023 a belföldi értékesítésben átlagosan 41,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Ennél alacsonyabb belföldi termelőiár-emelkedést utoljára 2022. márciusban regisztrált a KSH (akkor 39.4 százalékos volt az átlagos drágulás).
Az exportértékesítés árai mindössze 3,3 százalékkal voltak magasabbak, mint 2022 áprilisában (az „eredő” áremelkedés így 15,9 százalékos volt). Az eltérő mértékű áremelkedést elsősorban az okozta, hogy az – alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő – energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbit, miközben az exportárai már csökkentek.
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,5, az exportértékesítésiek 2,7 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 2,0 százalékkal mérséklődtek.
A belföldi értékesítésben a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 14,3, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – részben a hatósági ár szabályozásának módosításai következtében – 110 százalékos volt az éves drágulás. Az élelmiszeripar értékesítési árai 29,9 százalékkal emelkedtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 54,5, a beruházási javakat gyártókban 9,0, a fogyasztási cikkeket gyártókban 25,2 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 3,3 százalékkal nőttek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 7,0 százalékkal magasabbak, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 20,7 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak. A két árváltozás eredőjeként a statisztikai hivatal átlagosan 15,9 százalék.os termelőiár-emelkedést regisztrált 2023 negyedik hónapjában. (KSH)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.