Ipari ingatlanpiac, 2023. I. negyedév

2023. 04. 28., 12:03

A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF) – melynek tagjai: CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, ESTON International, JLL és a Robertson Hungary – közzétette a 2023 első negyedévére vonatkozó ipari/logisztikai ingatlanpiaci adatait.

Az első negyedév végén a teljes országos modern ipari/logisztikai állomány 4 729 935 m2-t tett ki. Ebből a fővárosi agglomerációban található 3 241 150 m2, míg a regionális hazai állomány 1 488 785 m2. A BRF által végzett éves épület-méret felülvizsgálat során 5815 négyzetméterrel változott az aktuális állomány mérete, továbbá három, korábban nem nyilvántartott épület került a BRF által vizsgált spekulatív állományba

2023 első negyedévében öt épülettel, összesen 111 330 m2-rel bővült a spekulatív állomány a fővárosi agglomerációban, míg a regionális piacokon négy új átadást rögzítettünk, összesen 45 835 m2-rel. Az előbbi esetében a legnagyobb új épület a HelloParks Maglód volt (46.275 m2), míg vidéken a legnagyobb új átadás egy 20.000 m2-es új csarnok volt Miskolcon.

Az üresedési ráta 2023 első negyedévének végén a fővárosi agglomeráció esetében 5,9 százalékon állt, ami 210 bázisponttal magasabb az előző negyedévben regisztrált adatnál, illetve 170 bázisponttal haladja meg az egy évvel korábban mért értéket. A negyedév végén összesen 190 680 m2 ipari-logisztikai terület állt üresen. A regionális hazai spekulatív ingatlan állományban 94 825 m2 üres területet rögzítettünk, ami 6,4 százalékos kihasználatlanságnak felel meg. Az országos kihasználatlansági mutató jelenleg 6 százalék.

Az első negyedévben a teljes bérlői kereslet a fővárosi agglomerációban 107 025 m2-t tett ki, ami 15 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakában regisztrált volumenhez képest. A szerződés hosszabbítások nélküli nettó kereslet 58 000 m2-t tett ki az első negyedévben, ami az előző év azonos időszakához képest 43 százalékos csökkenést mutat. Az első negyedév legnagyobb szerződése országos szinten egy előbérleti szerződés 25 000 m2-re a VGP Park Győr Beta parkban, míg a Budapest és környéki piacon a legnagyobb szerződés egy hosszabbítás volt közel 23 000 m2-re a Prologis Park Gyálban. A szerződés megújítások aránya elérte a teljes kereslet 45 százalékát. A szerződés megújításokat a bővülések követték 22 százalékkal, majd az előbérleti szerződések 17 százalékkal, míg az új szerződések a teljes kereslet 16 százalékát tették ki.

2023 első negyedévében a Budapest és környéki piacon a BRF összesen 25 bérleti szerződést rögzített, 4280 m2 átlagos tranzakciómérettel. A tranzakciók közül három mérete meghaladta a 10 000 m2-t. A szerződések túlnyomó része továbbra is „big-boksz” logisztikai parkokban köttetett, míg a városi-logisztikai állomány esetében nyolc megállapodást regisztrált a BRF a negyedév során, amelyek átlagos mérete 1035 m2-t tett ki.

A méret-korrekció figyelembevételével számolt nettó abszorpció a fővárosi agglomerációban 2023 első negyedévében 40 790 m2-t tett ki.

Módszertani megjegyzés: a BRF által vizsgált ipari ingatlanok Budapesten és Pest megyében találhatók, 1995 után, bérbeadás céljából épültek. Hasznos területük minimum 2000 m² a városi logisztika és 5000 m² logisztikai parkok esetében. A tulajdonos által használt területek nem tartoznak a vizsgált ipari ingatlanállományba.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS