2019 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 29,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A KSH jelentése szerint 2019 januárjában az előző év azonos hónapjához képest:
Így látják a szakértők
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, az építőipar nem csupán éves szinten, hanem hónapról hónapra is egyre jobban teljesít, ezért a szakszövetség várakozásai szerint a szektor idei teljesítménye 15 százalékkal biztosan meghaladja a 2018-ban elért szintet. Hozzátette, mivel a rendelésállomány szintje sem mutat csökkenést, ezért az ÉVOSZ arra számít, hogy az építőipar 2020 végéig lendületben marad. Az ágazat januári 29,1 százalékos növekedésében az építőipari cégek hatékonyságának javulása is fontos szerepet játszott.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kommentárjában közölte, az építőipar a tavalyi robusztus teljesítménye után idén is kiugró lendülettel indította az évet. Az elemző szerint a szektor teljesítménye 2019-ben vélhetően több mint 20 százalékkal nő majd az egy évvel korábbihoz képest. Az építőipart idén az újlakás átadási hullám húzza majd, az elemző legalább 25 ezer lakás átadására számít. Jelentős lesz a fővárosi irodapiac bővülése is, Budapesten 700 ezer négyzetméternyi irodaterület kivitelezése zajlik. Hozzátette, a szakképzett munkaerő hiánya továbbra is jelentős probléma az iparágon belül, annak ellenére is, hogy az építőipar foglalkoztatotti létszáma történelmi csúcson áll. Mindez azzal magyarázható, hogy a szektorba érkezett munkavállalók jelentős része képzetlen, ez pedig tovább nehezíti a kivitelezések teljesítését.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének kommentárja szerint komoly bővüléssel kezdte a 2019-es évet a magyar építőipar, a jelenlegi kilátások alapján a szektor idei teljesítménye valamivel több mint 10 százalékkal haladhatja meg a 2018-as eredményt. A januári adatok meghaladják a tavalyi egész évre vonatkozó eredményeket, 2018-ban ugyanis az egyéb építményeknél 31,4, az épületeknél 16,0 százalékos volt az emelkedés. A szerződésállományban felemás a helyzet: az egyéb építményeknél csökkent a rendelésállomány, az épületépítéseknél viszont nőtt szerződésállomány, részben a vállalati beruházásban ipari létesítmények megépítésére vonatkozó megbízások miatt.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjének elemzése szerint 2019 januárjában folytatódott az építőipari boom, és az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy már tavaly januárban több mint 41,5 százalékos emelkedést produkált az ágazat, a 2017. januári adatokhoz képest így már 82 százalékos volt az ágazat növekedése. (KSH/MTI)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.