Az infláció két vállra fektette a satufékező lakásárakat

2023. 10. 04., 10:39

2023 második negyedévében az inflációtól jóval elmaradva csak 2,8 százalékos áremelkedés volt a hazai lakáspiacon az előző évhez képest. Az előző negyedévhez képest ráadásul ismét csökkenést mutatnak az adatok, 1,7 százalékot. Az új lakóingatlanok árai tartották jobban magukat, de 2023 első nyolc hónapjában a kivitelezők így is 42 százalékkal kevesebb lakás építését jelentették be, mint egy éve – derül ki az Ingatlannet.hu elemzéséből.

2023 második negyedévében – a tavalyi utolsó negyedévhez hasonlóan – ismét árcsökkenést jelzett a KSH összevont lakáspiaci árindexe nominálisan, az infláció hatását nem tekintve. Tavaly az utolsó három hónapban az előző negyedévhez képest 2 százalékkal csökkentek a lakásárak, majd az újév beköszöntével ismét felfelé vették az irányt, 3,6 százalékkal.

Ehhez képest az idei második negyedévben kissé visszatáncoltak, 1,7 százalékkal. Így az árszint nagyjából ott tartott az idei második negyedévben, mint a tavalyi utolsó negyedévben. (A KSH a mostani adatközléssel felfelé korrigálta a korábban publikált első negyedéves árindexét, 2 százalékról 3,6 százalékra.)

Ha az előző évhez hasonlítjuk a lakásárakat, akkor azok az idei második negyedévben 2,8 százalékkal voltak magasabbak, mint 2022 azonos időszakában. Ez nagyon jelentős lassulást jelez, hiszen tavaly az első három negyedév mindegyikében 20 százalék feletti éves drágulást mértek – a második negyedévben a csúcsnak számító 25 százalékot –, majd az utolsó negyedévben 17,2 százalékot, 2023 első negyedévében pedig már „csak” 10,6 százalékot. (Az utóbbi szintén módosított adat, a KSH korábban ennél 2 százalékponttal kisebb áremelkedést jelzett.) A használt lakások mindössze 1,2 százalékkal drágultak az előző évhez képest, az új lakások viszont 14 százalékkal.

Az inflációhoz képesti hatalmas lemaradásnál azt is érdemes számba venni, hogy a hazai lakásárak 2015 óta kiemelkedő mértékben emelkedtek. Az árindex 2015 második negyedévéhez képest több mint két és félszeresére (262 százalékkal) emelkedett 2023 második negyedévére. Az új lakásoknál 306 százalékos, a használt lakásoknál pedig 256 százalékos a nominális növekedés nyolc év alatt - hívják fel a figyelmet az Ingatlannet.hu szakértői.

Folytatódik a mélyrepülés a lakásépítéseknél

Az augusztusban kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 1380 volt, ami 36 százalékkal kevesebb a 2022 augusztusában és 18 százalékkal kevesebb a 2021 augusztusában tervezett lakásépítések számánál – derül ki a KSH friss statisztikájából. Ennél kevesebb lakásépítést csak idén júliusban terveztek a kivitelezők. (Még a 2020-as járványév augusztusában is több, 1411 lakás építését jelentették be.) Az idei első nyolc hónapot tekintve a tervezett lakásépítések száma 13 491 volt, csaknem 42 százalékkal kevesebb, mint 2022 azonos időszakában. A bejelentett lakóépület létesítések száma 5612, ami a tavalyinál 44 százalékkal kevesebb.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS