A tavalyi év nem kímélt senkit és semmit, főleg nem a hazai albérletpiacot – a lakástulajdonosok szempontjából. Még mindig rekord magasan a kiadó ingatlanok száma, a kereslet pedig még mindig mélyponton. A bérleti díjak az öt évvel ezelőtti átlagszint alá estek. A tavalyi év egészét ilyen és ehhez hasonló tendenciák jellemezték, 2020-ban a tulajdonosoknak kellett versenybe szállniuk a bérlőkért. Az ingatlannet.hu elemzői arra keresik a választ, hogy a hazai albérletpiac már az idén talpra állhat-e.
Az első hullám alatt 6 százalékkal csökkentek az albérletárak Budapesten
A koronavírus-járvány a legnagyobb elszenvedője kétségkívül a fővárosi albérletpiac. Az új világjárvány megjelenése, majd rohamos terjedése a 2019-es évben bekövetkező ingatlanpiaci árak mérséklődését tovább fokozta. A növekvő esetszámok miatt az oktatási intézmények tavaly márciusban bezártak az egész országban, az iskolák digitális oktatásra álltak át. Ekkor kezdődött a bérleti piac igazi kálváriája. Az így kialakult bizonytalanság megnehezítette mind a lakástulajdonosok, mind a bérlők helyzetét is. A felsőoktatásban tanuló hallgatók többsége hazaköltözött szülővárosába, hátrahagyva az addig bérelt lakásokat, egy részük pedig igyekezett az albérletet – kompromisszumok árán – megtartani. Emellett a munkahelyi elbocsátások és a lakásmegtekintési hajlandóság csökkenése sem kedvezett egyik félnek sem, a bérbeadók jelentős bevételtől estek el. A járvány első hulláma alatt az albérletárak közel 6 százalékot zuhantak a fővárosi albérletpiacon, ami rekordnak számított.
Közel 14 százalékot estek a fővárosi bérleti díjak egy év alatt
Ami a fővárosi albérletpiacot illeti, a kereslet még mindig mélyponton van a kiadó lakások iránt. Azonban a folyamatos árcsökkenés már lassuló szakaszba lépett, a bérleti díjak jelenleg stagnálnak tavaly október óta. 2020. október és 2021. február között 3100 és 3200 forint között ingadoztak a négyzetméter árak átlagosan. Jelenleg, az egy évvel ezelőtti adatokhoz viszonyítva a visszaesés mértéke közel 14 százalék, a februárban mért átlagár a 2018. márciusi szintnek felel meg. Az ingatlannet.hu adatbázisában jelenleg több, mint 2000 kiadó lakás vár új bérlőkre. A bérleti díjak tekintetében néhol már 100 ezer forintnál kevesebb havi díj ellenében is bérelhető egy fővárosi lakás. De az átlagos bérleti díj ennél valamivel magasabb, a budapesti lakások esetében 110–130 ezer forint közötti összeget kérnek a lakástulajdonosok.
2021-ben visszaállhat a rend a hazai albérletpiacon?
A pandémia előtt még 3700 forintos átlagos négyzetméter áron lehetett kiadó lakáshoz jutni a fővárosban. Szakértők szerint az idei év első félévében még a bérlők lehetnek jobb pozícióban a lakástulajdonosokkal szemben, azonban – ha a járvány előtti szintre még nem is kúsznak –, már az idei évben drágulásnak indulhatnak az albérletárak. Azonban figyelembe kell venni a járvány gazdasági hatásait is, amely mind keresleti, mind kínálati oldalon megjelennek, hatást gyakorolva a bérleti díjak alakulására is.
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.