Albérletpiac: idén visszaállhat a rend?

2021. 04. 16., 13:30

A tavalyi év nem kímélt senkit és semmit, főleg nem a hazai albérletpiacot – a lakástulajdonosok szempontjából. Még mindig rekord magasan a kiadó ingatlanok száma, a kereslet pedig még mindig mélyponton. A bérleti díjak az öt évvel ezelőtti átlagszint alá estek. A tavalyi év egészét ilyen és ehhez hasonló tendenciák jellemezték, 2020-ban a tulajdonosoknak kellett versenybe szállniuk a bérlőkért. Az ingatlannet.hu elemzői arra keresik a választ, hogy a hazai albérletpiac már az idén talpra állhat-e.

Az első hullám alatt 6 százalékkal csökkentek az albérletárak Budapesten

A koronavírus-járvány a legnagyobb elszenvedője kétségkívül a fővárosi albérletpiac. Az új világjárvány megjelenése, majd rohamos terjedése a 2019-es évben bekövetkező ingatlanpiaci árak mérséklődését tovább fokozta. A növekvő esetszámok miatt az oktatási intézmények tavaly márciusban bezártak az egész országban, az iskolák digitális oktatásra álltak át. Ekkor kezdődött a bérleti piac igazi kálváriája. Az így kialakult bizonytalanság megnehezítette mind a lakástulajdonosok, mind a bérlők helyzetét is. A felsőoktatásban tanuló hallgatók többsége hazaköltözött szülővárosába, hátrahagyva az addig bérelt lakásokat, egy részük pedig igyekezett az albérletet – kompromisszumok árán – megtartani. Emellett a munkahelyi elbocsátások és a lakásmegtekintési hajlandóság csökkenése sem kedvezett egyik félnek sem, a bérbeadók jelentős bevételtől estek el. A járvány első hulláma alatt az albérletárak közel 6 százalékot zuhantak a fővárosi albérletpiacon, ami rekordnak számított.

Közel 14 százalékot estek a fővárosi bérleti díjak egy év alatt

Ami a fővárosi albérletpiacot illeti, a kereslet még mindig mélyponton van a kiadó lakások iránt. Azonban a folyamatos árcsökkenés már lassuló szakaszba lépett, a bérleti díjak jelenleg stagnálnak tavaly október óta. 2020. október és 2021. február között 3100 és 3200 forint között ingadoztak a négyzetméter árak átlagosan. Jelenleg, az egy évvel ezelőtti adatokhoz viszonyítva a visszaesés mértéke közel 14 százalék, a februárban mért átlagár a 2018. márciusi szintnek felel meg. Az ingatlannet.hu adatbázisában jelenleg több, mint 2000 kiadó lakás vár új bérlőkre. A bérleti díjak tekintetében néhol már 100 ezer forintnál kevesebb havi díj ellenében is bérelhető egy fővárosi lakás. De az átlagos bérleti díj ennél valamivel magasabb, a budapesti lakások esetében 110–130 ezer forint közötti összeget kérnek a lakástulajdonosok.

2021-ben visszaállhat a rend a hazai albérletpiacon?

A pandémia előtt még 3700 forintos átlagos négyzetméter áron lehetett kiadó lakáshoz jutni a fővárosban. Szakértők szerint az idei év első félévében még a bérlők lehetnek jobb pozícióban a lakástulajdonosokkal szemben, azonban – ha a járvány előtti szintre még nem is kúsznak –, már az idei évben drágulásnak indulhatnak az albérletárak. Azonban figyelembe kell venni a járvány gazdasági hatásait is, amely mind keresleti, mind kínálati oldalon megjelennek, hatást gyakorolva a bérleti díjak alakulására is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS