A pandémia alatt előny, az energiaválság óta inkább hátrány a medencés ház

A pandémia alatt előny, az energiaválság óta inkább hátrány a medencés ház
2023. 06. 23., 15:42

A járványidőszakban megugrott az érdeklődés a medencés családi házak iránt, azonban a 2022-es energiaválság is jelentős nyomot hagyott a keresleten. A Duna House szakértői utánajártak, hogy mit hozott az idei év a medencés ingatlanok piacán.

„Az elmúlt évek történései javában átformálták az ingatlanpiaci keresletet. A járványidőszak és a kijárási tilalom a városi bezártságból a saját kerttel rendelkező családi házak felé fordította a vevői érdeklődést. A pandémia hatására a korábbinál erősebb vásárlói igény jelent meg a medencével rendelkező házak iránt is” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

Emellett egyre többen szánták rá magukat, hogy kisebb-nagyobb ráfordítással, de a biztonságos fürdőzés érdekében saját medencét alakítsanak ki kertjükben, ezáltal emelkedett a medencével rendelkező házak aránya.

A jelenlegi ingatlanpiacon az átlagos vagy jól felszerelt házak esetében a legtöbb esetben még nem épített, hanem a gyorsabban és kedvezőbb áron telepíthető medencékkel találkozhatnak a vevők, hiszen a merev, fémvázas, vagy puha falú medencék elhelyezése jóval alacsonyabb költség. Ezek a medencék nem helyhez kötöttek, így igény esetén akár még másik ingatlanba is átköltöztethetőek, tehát egyáltalán nem biztos, hogy az ingatlantranzakció részét képezik majd, így sem az érdeklődésre, sem az eladási árra nincs különösebb hatásuk.

Egy épített medence már inkább befolyásolja az árat, azonban a lakóingatlan elhelyezkedése, állapota és energetikája, valamint a telek nagysága továbbra is jóval hangsúlyosabb az árképzés során. A pandémia időszakában megváltozott vásárlói szokások hatására felértékelődtek a kertes családi házak, amelyekben a saját medence kifejezett előnyt jelentett, ha értékesítésre került a sor.

A vevői szokásokra azonban jelentősen rányomta a bélyegét a tavalyi év. Az üzemanyagárak drágulása miatt újra felértékelődött a város közelsége, a rezsicsökkentés eltörlése és az energiaárak emelkedése pedig óvatosságra intette a vásárlókat, akik minden eddiginél alaposabban megfontolják, hogy megéri-e medencét üzemeltetni az otthonukban. Hiszen nem csak a telepítési, a fenntartási költségekkel is kalkulálni kell, a feltöltési, felfűtési és tisztán tartási kiadások jelentősen befolyásolhatják a megvásárolni kívánt ház rezsijét.

„Ami egykor kuriózum és előny volt, az ma hátrány még a luxus ingatlanok piacán is. A rezsicsökkentés eltörlése óta még a prémium kategóriát keresők körében is lényegi kérdés lett a fenntarthatóság. Egy ilyen ingatlan sikeres értékesítéséhez a tulajdonosoknak és az értékesítőknek pontos információkkal kell készülni az adott ház rezsijéről, beleértve a medence, de még az automata öntözőrendszer fogyasztását is”– tette hozzá a szakértő.

(Fotó: Duna House)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-20 19:05:00
Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-től a családi kedvezményt. Az emelés automatikus, teendőjük csak azoknak van, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekek száma szerint kérték a kedvezményt.
2025-06-19 15:15:00
Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS