Az MNB „aktuális havi értékelését” Rippel Géza készítette el.
2023 januárjában az éves összevetésben számított infláció 25,7 százalék volt. A maginfláció 25,4, az indirekt adóktól szűrt maginfláció pedig 25,3 százalékon alakult.
Az infláció 1,2 százalékponttal gyorsult az előző hónaphoz képest, melynek több mint felét az üzemanyagok áremelkedése okozta. A termékcsoport árai 35,9 százalékkal emelkedtek az előző év januárjához képest, így ez a tétel 0,7 százalékponttal járult hozzá az infláció emelkedéséhez.
Az előző hónaphoz képest az éves bázisú maginfláció 0,6 százalékponttal nőtt. A maginfláció növekedésének majdnem teljes egészét (0,5 százalékpontot) a piaci szolgáltatások okozták. A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó éves bázison számított mutatóink emelkedtek az előző hónaphoz képest.
Az üzemanyagok és a szabályozott árak nélkül számított kosár 1,9 százalékkal drágult az előző hónaphoz képest. A piaci folyamatokat jobban tükröző, a feldolgozott élelmiszerek nélkül számított maginfláció havi változása 1,6 százalékos volt.
Az iparcikkek árai 1 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, ami a december havi átárazással közel azonos. Az iparcikkek éves inflációja így 19 százalékra emelkedett.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest érdemben, 2,2 százalékkal nőttek, ami jelentősen meghaladta az elmúlt hónapokban megfigyelt árváltozásokat. Az élelmiszerekhez kapcsolódó szolgáltatások (éttermi és étkezési szolgáltatások, büféáruk) továbbra is érdemben hozzájárultak a piaci szolgáltatások áremelkedéséhez. A piaci szolgáltatások éves árindexe 16,6 százalék volt.
A januári adat alapján megállt az élelmiszerek inflációjának gyorsulása. A KSH adatközlése szerint az élelmiszerek inflációja 44,0 százalékos volt idén januárban. A termékkörön belül mind a feldolgozott, mind a feldolgozatlan élelmiszerek éves árindexe enyhén mérséklődött. Decemberhez képest a feldolgozatlan élelmiszerek árai 3,1, míg a feldolgozott élelmiszerek árai 2,4 százalékkal emelkedtek.
A feldolgozatlan élelmiszerek esetében az áremelkedését elsősorban a gyümölcsök drágulása magyarázta. A feldolgozott élelmiszerek körében az árak növekedése legnagyobb mértékben továbbra is a tejtermékekhez kötődik.
Az alkohol, dohány termékkör ára decemberhez képest 3,0 százalékkal nőtt, amit az alkoholtermékek áremelkedése magyaráz.
A szabályozott árú termékek és szolgáltatások árai decemberhez képest 0,9 százalékkal nőttek. Az árdinamika a termékek és szolgáltatások széles körében gyorsult, melyet nem tudott ellensúlyozni a vezetékes gáz árának mérséklődése.
A gáz árának csökkenése arra volt visszavezethető, hogy a lakossági szereplők alkalmazkodásának és a kedvező időjárásnak köszönhetően a fogyasztók nagyobb hányadának fogyasztása esett az alacsonyabb hatósági ár mennyiségi korlátja alá.
Kovács Antal szerint nem elég, ha valaki jól tud dekantálni.
Befejezték annak a tíz kútnak a kialakítását a Zaporizzsjai Atomerőmű közelében, amelyekkel az erőmű hűtővízellátása hosszú távon megoldható – tájékoztatott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.