72 millió forint fölé emelkedett az átlagos ingatlanár a fővárosi agglomerációban

2024. 08. 14., 16:10

Az otthonteremtési támogatások hatásaként megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt. Idén eddig 70 százalékkal több ingatlan cserélt tulajdonost, mint 2023 hasonló időszakában, az átlagos ingatlanra fordított összeg pedig 21 százalékkal nőtt és meghaladta a 72 millió forintot. A négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 6 százalékkal, 628 ezer forintra emelkedtek. A Duna House ügyfelei körében a legnépszerűbb terület a déli agglomerációs térség volt.

A pandémia következtében megindult, erős kiköltözési hullámnak már 2022-ben vége szakadt, azóta pedig már egy egyensúlyi állapot is kialakult a Budapest környéki területeken, az idei első félévben mindazonáltal az országos ingatlanpiaccal együtt a fővárosi agglomerációs térség tranzakciószámai is markánsan növekedtek. A megújuló otthonteremtési támogatások hatásaként 2024 első felében 3 százalékkal több tranzakció zárult a területen, mint a 2022-es év azonos időszakában, 2023 első félévéhez mérten pedig jelentős arányban, 70 százalékkal emelkedett az agglomerációs szektorokban értékesített ingatlanok száma.

„Törvényszerű az ingatlanpiacon, hogy a kereslet változásával igyekeznek lépést tartani a négyzetméterárak is. Az agglomeráció egészét figyelembe véve a 2023-as árszinthez mérten átlagosan 6 százalékkal, 628 ezer forintra emelkedett az ingatlanok négyzetméteréért fizetett összeg. Otthonteremtésre átlagosan a tavalyinál 21 százalékkal többet, 72 millió forintot fordítottak az ingatlanközvetítő ügyfelei a területen az elmúlt félév során, ezzel együtt a választott ingatlanok átlagos alapterülete is 14 négyzetméterrel, vagyis egy kisebb méretű, de teljes értékű szobával lett nagyobb” – sorolta a legfontosabb adatokat Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

A fővárosi agglomeráció hat szektora közül a Duna House 2024-es első féléves értékesítési adatai alapján a legnépszerűbb terület a déli szektor, itt zárult az agglomerációs adásvételek 29 százaléka. A szektor átlagosan 626 ezer forintos négyzetméterárral várja az otthonteremtőket, ami szintén 6 százalékos emelkedést takar. Ingatlanvásárlásra átlagosan az előző évinél 20 millió forinttal többet, 72,6 millió forintot fordítottak a déli szektor településeit választó vevők, akik átlagosan 116 négyzetméteres otthonokra szerződtek. Népszerű volt még a délkeleti szektor is, ahol az ügyfelek 22 százaléka szerződött, az átlagos négyzetméterár 561 ezer forint volt, az átlagos ingatlanérték pedig az összes szektort figyelembe véve a legcsekélyebb, 55,3 millió forint.

Az agglomerációban letelepedő ügyfelek a Duna House értékesítési adatai szerint az északnyugati szektorban költöttek a legtöbbet, átlagosan 97,56 millió forintba került itt egy tágas, 140 négyzetméter körüli otthon. Négyzetméterárak tekintetében ugyanakkor nem tekinthető rekordernek ez a terület, hiszen az itt mért 679 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagnál is költségesebb az ingatlanvásárlás a nyugati szektorban. A 2024-es adatok szerint a legdrágább szektorban 739 ezer forintos négyzetméteráron szerződtek a vevők, átlagosan 79,7 millió forintos értékben, 108 négyzetméter körüli alapterülettel rendelkező házakra.

„Pénztárcakímélő” megoldást választott, aki az északi szektor települései mellett döntött, hiszen a szektorban lehetett a legalacsonyabb négyzetméterárakon, átlagos 552 ezer forint/m2-ért ingatlanhoz jutni. A vevők átlagosan 62,9 millió forintot költöttek az otthonteremtés során és tágas, 114 négyzetméteres házakkal, lakásokkal gazdagodhattak. A legkevesebb adásvétel a keleti szektorban köttetett, az ingatlanközvetítő első féléves adatai szerint az esetek 8 százalékban választották ezt a lokációt a Duna House ügyfelei. A területen egyébként az agglomerációs átlagnál is kedvezőbb 591 ezer forintos, átlagos négyzetméteráron szerződtek a vevők, 118 négyzetméteres életterű otthonokra.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-19 19:19:00
Az ingatlanbiztosítások általában tartalmaznak alapfedezetet árvízkárokra, de érdemes kiegészítő biztosításokat is kötni ingóságok és egyéb eszközök védelmére; az ártéri vagy belvízkárokra a biztosítók jellemzően nem nyújtanak fedezetet – hívja fel a figyelmet a Netrisk.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.