Május 19-től a nyár végéig 15 százalékra csökken az árrés a drogériákban, többek között a háztartási- és vegyiáruk, tisztálkodási és szépségápolási cikkek esetében.
„Az áremelések elleni harc a mai naptól új szakaszába lép: a kormány május 19-től a nyár végéig az árréscsökkentést a háztartási cikkek körére is kiterjeszti, összesen 30 termékkategóriára – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. – Olyan termékekre, mint a mosogatószer, a mosópor, a papírzsebkendő vagy a tusfürdő, amelyeknél jelentős, több mint 30 százalékos árrés volt azonosítható. A megjelölt termékkategóriákba tartozó adott termékekre a kereskedő legfeljebb 15 százalék árrést alkalmazhat, és az árrés mértéke nem haladhatja meg a 2025. január hónapban alkalmazott átlagos árrés mértékét.”
A kiterjesztés 30 termékkategóriát érint.
– Tisztítószerek: mosogatószer, gépi mosogatótabetta, folyékony súrolószer, általános tisztítószer.
– Ruhatisztítási termékek: mosópor, folyékony mosószer, öblítő.
– Baba-mama termékek: eldobható nadrágpelenka, hintőpor.
– Tisztálkodási termékek: folyékony szappan, szappan, kézfertőtlenítő gél, sampon, tusfürdő, fogkrém, fogkefe.
– Szépségápolási termékek: testápoló, golyós dezodor, izzadásgátló stift, dezodor, eldobható borotva, borotvafej utántöltő, borotvahab, borotvazselé.
– Intim higiéniai termékek: egészségügyi betét, tampon.
– Háztartási papíráru és csomagolóanyag: toalettpapír, papír kéztörlő henger, papír zsebkendő, alufólia.
Az intézkedés a háztartási cikkek több mint 40 százalékát értékesítő drogériákra vonatkozik, például a DM, Rossmann, Müller, Douglas, Azúr, Estée Lauder és Yves Rocher üzletekre. A vegyeskereskedőket – ahol élelmiszer és nem élelmiszer is megtalálható – közvetlenül nem érinti a szabályozás. Az árak csökkenésére azonban itt is számít a kormány, a drogériák árcsökkenése ugyanis „fokozza a versenyt, így szélesebb körben is lefelé szorítja az árakat”.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.