Pénzmosás, terrorizmusfinanszírozás: újabb bírságok és még több ellenőrzés

2019. 10. 17., 14:15

Az utóbbi időben egyre több bírságot szabott ki a hatóság a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény miatt. Ennek legutóbbi módosításai is jelentős számú vállalatot érintenek, de jövő januárban egy új irányelv is megjelenik, melyet követően még több ellenőrzésre lehet számítani.

Számos gazdasági szereplőre ró terhet a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) szigorú jogszabályi feltételeinek teljesítése. Elsősorban a pénzügyi ágazat és az ingatlanszektor szereplői érintettek leginkább, de közeljövőben átültetésre kerülő AML 5 irányelv (5th directive on anti-money laundering, ötödik pénzmosás elleni irányelv) rendelkezései miatt fokozatosan bővül a Pmt. szerinti átvilágításra kötelezettek köre.

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás megelőzése kiemelt jelentőségű, a gyakran nemzetközi méreteket öltő ilyen tevékenységek miatt szükséges az egységes, nemzetközi szinten történő fellépés. Ezt Magyarországon a Pmt. szabályainak történő megfelelés biztosítja. A magyar hatóságok ennek megfelelően kiemelten kezelik a kérdést, amit az egyre gyakoribb megállapítások és bírságok is jeleznek.

Milliókba kerülhet a figyelmetlenség

A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti jogkörében eljárva nemrégiben az egyik legnagyobb hazai befektetési szolgáltatót 8,5 millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta, mivel a társaság nem tudta a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás szempontjából kockázatos ügyfeleket, ügyleteket kiszűrni, illetve a gyanús tranzakciók bejelentésére is csak késve került sor az illetékes szervek felé. Egy másik ügyben egy bankcsoport három pénzügyi intézményével szemben a Magyar Nemzeti Bank összességében 29,2 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki, szintén a Pmt. előírásainak megsértése miatt.

Október 31. is nagyon fontos határidő

Szintén jelentős számú vállalatot érintenek a Pmt. legutóbbi módosításainak hatásai. A törvény értelmében 2019. június 26-án telt volna le egy kétéves átmeneti időszak, amely alatt az egyes szolgáltatóknak a Pmt. hatálybalépését megelőzően létesített üzleti kapcsolatok esetén el kellett végezniük a törvény szerinti átvilágítási intézkedéseket. „Ezt a határidőt az Országgyűlés a nyár folyamán 2019. október 31-re módosította, több időt biztosítva ezzel az ügyfél-átvilágítási eljárások lefolytatására. Amennyiben azonban eddig a dátumig nem történik meg az ügyfél-átvilágítás, akkor az adott szolgáltató köteles az egyes ügyleti megbízások teljesítését megtagadni” – mondta dr. Majoros Gábor, a Deloitte Legal ügyvédje

Még több ellenőrzés várható

Az utóbbi hónapokban több olyan MNB ajánlás is megjelent, amelyeket a felügyelt intézményeknek ajánlott beépíteni mindennapos gyakorlatukba, hogy a törvényi megfeleléssel kapcsolatos bírság kockázatát minimalizálhassák – ezekre külön figyelmet kell fordítani. A folyamat azonban folytatódik: „2020 januárjában várható az Európai Bankhatóság felügyeletek közötti pénzmosás ellenes tevékenység összehangolására vonatkozó irányelv megjelenése, ezt követően pedig még több ellenőrzésre lehet számítani” – tette hozzá dr. Herce Zoltán, a Deloitte Legal ügyvédje.

Érdemes tehát szakértők segítségét igénybe venni annak érdekében, hogy a Pmt. hatálya alá tartozó gazdasági szereplők maradéktalanul meg tudjanak felelni a jogszabály előírásainak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 09:10:00
2024. januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt; az előbbi mediánértéke 493 700, az utóbbié 341 700 forintra rúgott – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS