A leggyakoribb konyhai bakik – hogyan védjük ki őket?

2021. 01. 16., 06:00

Senkiből sem lesz varázsütésre konyhatündér. Még aki nem is akarja professzionális szinten űzni a gasztronómiát, hanem csak megmarad a családnak és a barátoknak való sütés-főzésnél, annak is rengeteg mindent kell megtanulnia ahhoz, hogy otthonosan mozogjon a konyhában. Kezdőként pedig mindenki hibázik, és ezzel nincs is semmi gond - azzal viszont már igen, ha ezekből a kudarcélményekből semmit sem tanulunk. Nézzünk meg tehát néhány tipikus kezdő hibát, és hogy mivel lehet kiküszöbölni őket!

Vakon megbízunk a receptben

Persze, a recept természetesen azért van ott, hogy az alapján készítsük el az ételt, de azért nem árt, ha egy kicsit szkeptikusak vagyunk vele szemben. Hiszen a recept szerzőjének valószínűleg teljesen más típusú tűzhelye vagy edényei vannak, és az alapanyagok sem biztos, hogy ugyanolyan minőségűek. Ez pedig máris rengeteget számít például a főzési idő megválasztásánál. 

Ezért sose vegyük szentírásnak a receptet, hanem támaszkodjunk inkább az érzékszerveinkre! Ha mi már 20 perc után úgy érezzük, hogy teljesen megfőtt a mártás, akkor felesleges további 10 percig a tűzhelyen hagyni csak azért, mert a recept 30 perc főzési időt írt. Ugyanígy ha a sütemény tésztája is megsült a megadottnál 5 perccel rövidebb idő alatt, akkor nyugodtan kiszedhetjük a sütőből, mielőtt megégne. 

Valamint az internetes receptek esetében érdemes elolvasni a hozzájuk fűzött kommenteket is. Ha egy receptre 10-ből 7-en azt írják, hogy nekik nem sikerült, akkor ajánlott inkább egy másikat keresni!

Nem a megfelelő minőségű eszközökkel dolgozunk

Ha nem győzzük minden egyes főzés után kisikálni a lábasból az odaégett ételmaradékot, és már akkor is minden odakap, ha alacsony lángot használva egy percre abbahagyjuk a kavargatást, akkor ideje elgondolkodni azon, hogy nem bennünk van a hiba, hanem az edényeinkben! A rossz minőségű, vékony fenekű edények hajlamosak deformálódni, felpúposodni, és a rossz hőelvezetés miatt az étel sem úgy fő bennük, ahogy kéne. 

Az edényválasztáson tehát nagyon sok múlik. A Fiskars & Gerber termékek webáruházában kapható minőségi Functional Form edények például rozsdamentes acélból készültek, amik egyenletesen melegszenek át, és speciális anyaguknak köszönhetően az étel nem tapad le, nem ég oda. 

Persze még a legjobb edényeknél is ügyelni kell a hőfok helyes megválasztására, de rengeteg bosszúságtól megkímélhetjük magunkat. 

Nem kóstolunk eleget

Még a legrutinosabb szakácsok is folyamatosan kóstolgatják az ételt főzés közben. Hiszen ránézésre lehetetlen megállapítani, hogy vajon elég sós-e, esetleg elbírna-e még egy kis fűszerezést. Az íztelen vagy túlízesített ételek a legtöbb esetben azért születnek, mert a figyelmetlen szakács bizony elsumákolta a kóstolást. 

Ezért bármit is főzünk, ízesítés előtt és után mindig kóstoljuk meg, és csak apránként adagoljuk a fűszereket – hiszen hozzátenni még bármikor lehet, de kivenni már nem.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS